27 Jan Važnost čitanja priča pred spavanje
Teško da postoji ljepša navika od čitanja priča pred spavanje, posebno u eri stalne upotrebe elektronskih uređaja. Priča pred spavanje je savršen završetak dana i za roditelje i za djecu i način da se i jedni i drugi opuste. Uz to, čitanje priča nije nešto što činimo samo za našu djecu – prednosti se prenose i na roditelje, jer mi ne čitamo djeci, mi čitamo SA njima.
Navodimo pet razloga zašto je čitanje priča pred spavanje jedan od najmoćnijih porodičnih rituala:
Završetak dana
Čitanje priča simbolično predstavlja završnu aktivnost u danima u kojima obaveze nikada ne prestaju. Kada krenu u školu, djeca neminovno počinju da osjećaju pritisak svakodnevnih obaveza – ali naveče, kada se namjestimo da čitamo zajedno možemo da započnemo s otpuštanjem tenzija koje mogu ispuniti dan.
Kupanjem, pranjem zuba i oblačenjem pidžame za našu djecu započinje proces usporavanja. Za nas roditelje takođe je važno da svoju pažnju i prisutnost u potpunosti preusmjerimo na ovo posebno vrijeme – tretirajući ga kao zaista posebno vrijeme koje ne treba prekidati (što znači da elektronske uređaje treba ostaviti van sobe!).
Osjećanje sigurnosti
Za djecu sigurno nema boljeg načina da osjete sigurnost nego kada su ušuškani s roditeljima i slušaju njihove umirujuće glasove. Na ovaj način se veza između djece i roditelja pojačava, a to otvara brojne nove mogućnosti. Naučno je dokazano da nivo stresa počinje da se smanjuje i za roditelje i za djecu jer počinje da nas okružuje drugačija, mekša energija. Ponovljanje ovog rituala iz noći u noć podstiče bezuslovnu ljubav koja štiti naše mališane od neizbežnih osjećaja ranjivosti koji određuju ljudsko iskustvo.
Zdraviji san i ljepši snovi
Naučnici koji proučavaju spavanje tvrde da priče mogu pomoći i djetetu i roditeljima da lijepo spavaju. Ljubavni tonovi roditelja mogu stvoriti snažne asocijacije koje prizivaju san, usporavajući mozak i pomažući djetetu da ostavi dan za sobom. Dok naša djeca ulaze u duboki san nakon pripovijedanja, mozak se nastavlja „igrati“ sa novim informacijama – utiskujući osjećaje, slike i obrasce priča koja su čuli. Drugim riječima, snažna podsvijest nastavlja da radi svoju magiju dok dijete spava, postavljajući temelje za pozitivan ulazak u naredni dan.
Podsticanje mašte
Priče pred spavanje jedan su od najboljih načina za podsticanje djetetove mašte. Brojna
istraživanja otkrivaju da čitanje priča ima potpuno drugačiji uticaj od gledanja TV emisije ili filma. Slušanje priča zahtijeva aktivnije učešće jer djeca koriste svoj um da vizualizuju šta se dešava i da razmišljaju o tome koji bi izbor mogli da naprave u slučaju da su oni likovi priče. Upravo ove nove ideje inspirišu djecu da maštaju o novim stvarnostima i identitetima, a njihove omiljene priče počinju pozitivno da utiču i na njihove živote.
Povezivanje i empatija
Kao što priče pomažu djeci da stvore osjećaj o sopstvenim željama i potrebama, tako im pomažu i da saosjećaju sa drugima. Tako djeca mogu naći utjehu kroz lik iz priče koji je prošao kroz sličan izazov – bilo da se radi o prijatelju koji više ne želi da se druži ili o gubitku kućnog ljubimca. Nije iznenađujuće što priče mogu pomoći djeci da pronađu hrabrost i da se suoče sa stvarima koje su izgledale teže iz njihovog ugla. Djeci koja koja prolaze kroz složene situacije (poput razvoda ili gubitka člana porodice) priče pred spavanje mogu pomoći da započnu oblikovanje nove stvarnosti.
Svakako, najdragocjenije veze koje se podstiču čitanjem priča pred spavanje su one između roditelja i djece – što je jedan od najmoćnijih uslova za uspjeh i sreću u životima naše djece.
Aleksandra Vujisić
Izvor: https://redtri.com/the-most-powerful-family-ritual-the-bedtime-story/