Šta čini dobru slikovnicu?

Ukoliko ste razmišljali o tome šta čini dobru slikovnicu ili knjigu za djecu da li vam je prvo palo na pamet da je pisanje za djecu (naročito mlađu) lak zadatak? Da li vam se čini da je to prilično nekomplikovana stvar, budući da su dječije knjige kratke, ilustracije su pola posla, a djeca i tako nijesu veliki kritičari?

O, kako ste se samo prevarili! 😊

Kao neko ko čita knjige za odrasle i djecu istim intenzitetom (dobro, možda dječije knjige malooo češće) mogu vam reći da je odabir dobre knjige ili slikovnice za djecu mnogo teži zadatak, ne samo zbog odgovornosti prema mladim naraštajima i želje da im se ponude sadržaji koji su edukativni i imaju visok stepen kulturne i estetske vrijednosti – već i zato što djeca jesu zahtjevna publika. 

Jednostavno rečeno, savršena dječija knjiga je odlična kombinacija teksta i ilustracija, osmišljena na način da jedno podržava drugo i produbljuje značenje priče. Posebna je umjetnost ovo uklapanje riječi i teksta i ono je za mene, kao nekoga ko mnogo čita djeci, veoma važno.

Još važnija je jedinstvenost priče – način na koji je glavna tema predstavljena. Dječije knjige često obrađuju slične, djeci zanimljive životne teme sa kojima mogu lako da se identifikuju, ali ono što osigurava uspjeh jedne priče-knjige za djecu jeste kreativan pristup na koji je glavna pouka priče saopštena. Sjajan primjer jeste knjiga “Strah od mraka”, autora Hugin Tor Gretarsona, o kojoj smo već pisali na našem blogu. U njoj je tema predstavljena uz zamjenu uloga: ovo nije priča o ljudima koji se plaše mraka, već o malenom trolu koji se plaši i mraka i ljudi. Ova neobična razrada sigurno je izdvojila ovu knjigu iz niza slikovnica koje se bave istom temom, a “Strah od mraka” je i dobar primjer uklapanja ilustracija i priče. 

Upotreba ponovljenih djelova ili refrena takođe može biti veoma korisna. Ovakvi djelovi teksta omogućavaju djeci da se uključe u čitanje i možete pretpostaviti – takva čitanja djeci postaju omiljena. Sjajan primjer je priča u stihovima “Grozon”, autorke Džulije Donaldson, ali ponovo – ona je sjajan primjer i po prethodna dva kriterijuma (autentično predstavljanje teme i ilustracije). 

Lako čitanje je još jedna važna stavka. Znate one knjige koje otvorite i čitate naglas bez pretjeranog napora, kao da  se riječi same nižu sasvim prirodno? Za nas su takve slikovnice o gavranu Čarapku njemačke autorke Nele Most – koje su ponovo jedinstvene i po načinu prenošenja pouka i ilustracijama.

Kada smo već pomenuli Čarapka, dolazimo do još jednog važnog kriterijuma za odbair dječije knjige – humoral! Ukoliko zajedno sa djetetom možete da se smijete djelovima priče, produbite ih sopstvenim šalama i uživate u tome, a uz to priča ima sjajne ilustracije i poučna je, onda je to pun pogodak i takvim knjigama će se djeca uvijek rado vraćati. 

Vraćanje knjizi – ponovo ključan momenat. 😊 Čak i ako ste sigurni da vaša djeca treba da čitaju nešto drugo ili da ne vidite korist od stalnog čitanja jedne iste knjige – slušajte djecu. Ponovljeno čitanje o kome smo i ranije pisali ima brojne benefite za mlade čitaoce (bogaćenje rječnika, prepoznavanje riječi, poboljšavanje razumijevanja riječi i načina na koji jezik funkcioniše, pojačavanje osjećaja za ritam, itd.) – činjenica da vam djeca traže da više puta čitate istu knjigu znak je da je baš ta knjiga sjajna.

I na kraju, možda i najvažniji kriterijum jeste onaj osjećaj koji imate kada se prije čitanja susretnete s knjigom: bilo da vas opčini ilustracijama ili na brzinu pročitanim djelovima teksta, dobra knjiga za djecu je sigurno ona koju biste i vi rado čitali.

A zašto je važno da pažljivo biramo slikovnice? Slikovnice su važne jer čine najvažniji dio čitanja u ranom uzrastu, a za one koji za djecu stvaraju su posebne jer im omogućavaju da budu važan dio ne samo odrastanja svojih čitalaca, već imaju privilegiju da obogaćuju rječnik, podstiču razmišljanje i formiraju ukus svojih čitalaca stvaranjem priča koje su vrijedne djetetovog vremena i pažnje. Bilo da ste roditelj, vaspitač ili nastavnik, vaše je samo da djeci pomognete da odaberu takve knjige i zajedno uživate u čitanju. 

Aleksandra Vujisić