Rokenrol za djecu – nije fol

Ukoliko ste se pitali kako da mališane upoznate sa svijetom rokenrola, mi imamo ideju – pored izbora muzike koju im želite predstaviti, tu je i sjajna knjiga Davida Vartabedijana “Ilustrovani rokenrol vodič” (u izdanju “Pčelice” iz Čačka). 

Za moju djecu i mene ova je knjiga bila otkrovenje iz više razloga: na prvi pogled mene su osvojile odlične ilustracije, enciklopedijski pristup i neposrednost. Djevojčice su odmah prepoznala likove o kojima smo ranije razgovarali i njihovu muziku slušali, a kasnije bile jako zainteresovane za djelove u kojima se naglašavaju preplitanja muzike i drugih umjetnosti (pa tako stigosmo i do diskusija o tome koji su mamini i tatiti omiljeni filmovi). 🎥 

Autor iza kojeg stoje godine iskustva u profesijama u kojima je praćenje rokenrol zbivanja svakodnevni zadatak (u bogatoj karijeri bio je rok novinar, radijski voditelj, organizator koncerata, ilustrator) spojio je svoje velike ljubavi u ovu knjigu – i sigurni smo da je to jedan od razloga zbog kojeg je ova knjiga doživjela i četvrto, dopunjeno izdanje. Na brdovitom Balkanu, to je zaista veliki uspjeh za knjigu koja ni po čemu nije komercijalna (neko je prokometarisao da toliko izdanja teško dožive i školske lektire 🙈🙊🙉 – mi želimo da vjerujemo da je to samo šala).

U vodiču je predstavljeno preko 60 rokenrol imena – pored biografskih podataka, jako je važno ono što smo već gore pomenuli – autor navodi ne samo najveće uspjehe stvaralaca, već i njihov uticaj na muziku i druge vidove umjetnosti, kao i komentare u kojima pruža informacije o nagradama ili jednostavno citira muzičare o kojima piše (ili navodi izreke o njima). 

Posebnu draž ovoj knjizi daju i komentari o preplitanju s filmskom umjetnošću, pa autor često naglašava u kojim se filmskim ostvarenjima može čuti muzika pojedinih autora ili gdje je sve na primjer Dejvid Bouvi glumio.

Ono što ovu knjigu ipak čini drugačijom od encikopedija jeste što sasvim jasno vidimo gdje je autor pokazao svoje lične naklonosti prema muzičarima – tako su neka imena poput  Metallice ili Ramonesa detaljnije opisana od recimo Bob Dilana. 

Već sam pomenula da su me/nas ilustracije oduševile – detalji idu dotle da je Dejvid Bouvi zaista jasno nacrtan kao umjetnički kameleon kakav je bio, a Blondi predstavljena sa telefonom, aludirajući tako na njen hit “Call me” (“Pozovi me”). Ilustracije su žive – i roditelji koji su i sami ljubitelji rok muzike odmah će uvidjeti koliko talenta i predanosti je potrošeno da se dočara duh svakog od muzičkih stvaralaca iz ove knjige. Ipak, moramo upozoriti i da Vartabedijan nema problema sa prikazivanjem problematičnih detalja kao što su cigarete i alkohol, pa svakako prepočujemo čitanja uz starije koji će umjeti da ovakve detalje adekvatno protumače i objasne. 😊

Istražujući Pčelicin sajt pronašli smo i da je knjiga dobila više nagrada:

“Knjiga je nagrađena za najbolju ilustraciju na 59. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga od strane stručnog žirija, Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije i Beogradskog sajma. 

Nagrada Šara na XVI Salonu knjige i grafike u Pirotu za estetsko-tehnološki tretman knjige. 

Najbolja knjga za mlade sajma u Herceg Novom.”

Uz to što je ovo četvrto izdanje, ovo nam je vratilo nadu da ima mjesta za muzičke vrijednosti koje su mijenjale svijet sve od 1955. godine pa do danas. Okej, i mi smo se odali – volimo rokenrol. I dobre knjige (ali ovo drugo već znate 😊).

Aleksandra Vujisić