Podsticanje vještina čitanja i pisanja

Sigurni smo da su svi roditelji svjesni važnosti čitalačkih i vještina pisanja. A da li znate šta su to predčitalačke vještine i pripremne aktivnosti za pisanje?
To su mnogo širi i kreativniji pojmovi nego što se može učiniti na prvi pogled. Jednostavan odgovor na pitanje šta su to predčitalačke vještine mogao bi izgledati ovako: sve ono što djetetu pomaže da se upozna sa svijetom pisane riječi i da se zainteresuje za čitanje. To uključuje sljedeće:
– Upoznatost sa pisanim sadržajima: slikovnicama/knjigama, novinama, pismima, pisanim porukama;
– Želja za slušanjem priča koje drugi (najčešće odrasli) čitaju;
– Interesovanje da se upotrijebi ono što je napisano (prelistavanje knjiga, časopisa, razglednica, pisama), kao i pokušaj čitanja slova;
– Raspoznavanje glasova i slaganje riječi;
– Prepoznavanje rima (voda – roda, oblak – đak i sl.).
Slikovnice su prvi saveznici u sticanju predčitalačkih vještina iz očiglednih razloga: ilustracije pomažu djeci da lakše shvate radnju i podstiču njihovu maštu, pojašnjavaju djelove koji djeci na prvo čitanje mogu biti nedovoljno jasni i pomažu im da lakše opišu situaciju pri interaktivnom čitanju. Što se sadržaja tiče sigurno da postoje dječije knjige sa različitim stepenom književne i estetske vrijednosti, ali sljedeće žanrove ne bi trebalo zaobići: bajke nikako ne treba preskočiti jer pomažu djeci da shvate pojmove dobra i zla; basne jer su pouke očigledne, kratke, jasne a posebnu čar im daje to što životinje govore; razne vrste dječijih enciklopedija, „iskakalica“, knjiga sa prozorčićima, šaljivi sadržaji i dječija poezija.
Kod čitanja poezije jako je važno djecu podstaći da prepoznaju rime, pa od toga možda napraviti i igru.
Kod pripreme za pisanje postoji niz radnji koje su povezane sa upotrebom papira i olovke, a najvažnije od svega jeste podstaći dijete da kroz crtanje i bojanje nauči pravilno držanje olovke. Olovka treba lagano da leži među prstima, bez grčevitog stiska, a važno je i da dijete pri pokušajima da imitira slova uoči smjer pisanja. Pri crtanju je važno i da dijete nauči da pravi manje poteze (npr. kada djeca crtaju sebe ili druge ljude da osoba ima prste, trepavice, obrve, uši i sl.). Iako je značaj dječijih crteža za razvoj ogroman, bojanje takođe ima značaj u pripremi za pisanje jer se bojanjem vježba sigurnost poteza, preciznost i odgovarajući pritisak olovke na papir.
U podsticanju pripremnih vještina važnih za pisanje roditelji i vaspitači moraju se naoružati strpljenjem 😊 ali i bojankama. Neophodno je ohrabrivati djecu da naročito u početku koriste olovke i drvene bojice, da režu, lijepe, presavijaju papir i od svega toga sami prave ukrase i čestitke.
Nikako ne treba zaboraviti da svakodnevne aktivnosti koje na prvi pogled nemaju nikakve veze sa pisanjem itekako utiču na finu motoriku: kružno pranje zubića, sastavljanje sitnih kockica i igračaka, oblačenje sitnijih igračaka i vezivanje pertli. Sigurni smo da vaši mališani ovo svakodnevno rade, a to je već pola posla.
Pored već pomenutog strpljenja, neophodno je djeci sve ove aktivnosti predstaviti sa puno ljubavi i kroz igru, jer poznato je da djeca najbolje uče kada nijesu svjesna da ih podučavate. Sigurni smo da uspjeh neće izostati!
Aleksandra Vujisić