
16 May Petronela Jabučica – Začarana vodenica
Priznaćemo vam nešto: pored velike ljubavi prema knjigama, čitanju i pisanju mi iz Čigrališta mnogo volimo prirodu i gotovo svaki slobodan trenutak koristimo da u njoj (i sa njom uživamo). Još kada možemo da spojimo velike ljubavi i čitamo ili stvaramo u prirodi, zadovoljstvo je garantovano.
Nedavno nam je stigla knjiga “Petronela Jabučica – Začarana vodenica” koju je napisala njemačka autorka Sabina Štreding, ilustrovala njena sunarodnica Sabina Bihner, prevela Darinka Kovačević, a izdala sjajna izdavačka kuća Propolis Books iz Beograda. I baš tih dana kada je stigla ova knjiga u Podgoricu je stiglo i pravo proljeće, spakovali smo je i uz omiljene voćke pošli da šetamo, znajući da ćemo je u pauzi rado čitati. Moramo vam priznati da su te pauze bile prilično duge, upravo zahvaljujući Petroneli.
Glavna junakinja ovog romana za djecu kupila nas je na prvu loptu, jer se uklapa u sliku čudesnih bića koje volimo. Petronela jeste čudesna – ona je prava čarobnica čiji je dom jabuka, leti na leđima svog prijatelja jelenka Lucijusa, liječi bube i (barem na početku knjige) ne voli ljude. Za to što ne voli ljude Petronela ima jak razlog: nailazila je na one koji se nijesu baš najbolje ponašali prema bubicama i ostalim stanarima vrta. Zato Petronela ne želi da poraste na ljudsku veličinu, iako može. Razumljivo je stoga da će Petronelu jako pogoditi vijest da će se u staru vodeničarovu kuću pored koje živi useliti porodica i to baš sada kada je Petronela uspješno otjerala prethodnog stanara i pronašla svoj duševni mir. Petronela će i nove stanare pokušati da otjera, potmognuta svojim moćima – stvaraće oluje, razbijati prozore, dozivati maglu i duhove. Pa ipak, blizanci Lea i Lav se neće tako lako predati i veoma brzo će uspjeti da otkriju da vrt ima tajne, ali i više toga: ne samo da će upoznati Petronelu, već će uspjeti i da se sprijatelje. Sve će to potpomoći i jedno takmičenje u pečenju kolača, u kome će Petronelin recept imati važnu ulogu, a za blizance će ovo takmičenje biti veoma važno.
Ono što nesumnjivo doprinosi sjajnom utisku o Petroneli Jabučici jesu maštovite, predivne ilustracije ove knjige. Djeci se veoma dopada, jer iako puna neočekivanih situacija i izmještena u svijet insekata ova knjiga ima bajkovitu notu koju djeca vole, protkana je humorom i neočekivanim situacijama: tako na primjer na samom početku knjige upoznajemo Jabučicinog prijatelja Kornišonka koji obožava horor priče, a zaprepastiće ga jedna koja završava pronalaskom knjige na kojoj piše “Ne plaši se”. Najmlađi će posebno uživati i u dijelu knjige kada čarobnica Petronela pokaže svoju dobru stranu.
Ali, ova knjiga je više od toga: kada otac blizanaca izgubi posao, knjiga će se dotaći i teme porodica sa egzistencijalnim problemima (koja neće zasjeniti osnovnu nit priče). I na kraju, Petronela će nas, manje magičnu ljudsku zajednicu, naučiti šta je važno: da nekad treba da pogledamo dalje od naše koristi, pesticida, protjerivanja insekata i grabljenja prirodnih ljepota i sjetimo se da oko nas postoji svijet, koga možda nijesmo uvijek svjesni ali koji apsolutno zaslužuje da ne narušavamo njegovu prirodnu ravnotežu.
Na kraju možemo reći da “Petronelu Jabučicu – Začaranu vodenicu” preporučujemo svim ljubiteljima prirode, kako velikim tako i malim, ali i onima koji vole neobične junake i tople, čarobne priče. Pogodna je za čitanje u porodici, ali je djeca i samostalno mogu bez problema čitati, a mi ćemo sa zadovoljstvom pokrenuti cijeli ciklus radionica posvećen sjajnoj Petroneli i s nestrpljenjem čekati njene nastavke.
Aleksandra Vujisić