Naučnici vam nude savjete kako da čitate djeci

Šta god da odaberete –  bezvremenske klasike poput “Djevojčice sa šibicama” ili savremene priče poput “Grozona” –  jedna od najboljih stvari koje roditelji mogu učiniti za svoju djecu je da ih upoznaju sa čarobnim svijetom knjiga. Čitanje nije važno samo kao jedan od načina da djeca i roditelji provode vrijeme zajedno i povežu se, već je značajno jer pomaže razvoju dječijih vještina čitanja i razvoja rječnika, što pozitivno utiče na kasniji uspjeh u školi.

Sudeći po jedinstvenom stavu naučnika, kada odrasla osoba od ranog uzrasta čita djetetu to čini da se djeca angažuju, zavole knjige i postanu doživotni čitaoci. U ranom uzrastu posebno su važne slikovnice. Zahvaljujući njima, odrasli mogu da se povežu sa djecom pokazujući im fotografije i ilustracije kako bi im pomogli da razumiju priču, čak i ako ne znaju sve riječi.

Ako tek počinjete da čitate svom djetetu – a mi uvijek tvrdimo da je u toj situaciji “što ranije to bolje” najbolji trenutak –  nedavna studija Psihološkog udruženja SAD može vam pomoći da shvatite značaj i dugoročne benefite. Tim istraživača sa Univerziteta u Saseksu obavili su analizu 38 studija koje su uključivale 2.455 djece kako bi razumjeli zašto i kako čitanje koristi razumijevanju riječi kod djece. Neki od odgovora koje su do kojih su došli sigurno će vas iznenaditi, a mi vam predstavljamo dio preporuka o tome koje metode pomažu djeci i faktore koji značajno utiču na širenje rječnika, a nijesu komplikovani i zahtjevni za izvođenje.

Kako da čitate s djecom?

Neka čitanje bude interaktivno – kada čitate knjige na način da pokazujete ilustracije, postavljate pitanja, pokušavate da zajedno definišete riječi – to značajno utiče na porast broja riječi koje djeca nauče. Koristi ovakvog, dijaloškog čitanja, su brojne (podizanje samopouzdanja djeteta, učenje kroz primjere, širenje vokabulara). 

Ponavljajte određene riječi: analiza pokazuje da višestruka izloženost riječima poboljšava učenje riječi, ne samo zato što djeca uče napamet tu riječ, već i zato što je bolje razumiju i mogu je duže pamtiti. Koristite riječi u različitim kontekstima i dajte djetetu konkretne  primjere. 

Rotirajte omiljene priče: brojne studije su pokazale da čitanje iste priče iznova i iznova povećava sposobnost djece da pamte i koriste riječi.

Šta je manje važno

Ko čita: Istraživači su otkrili da na razumijevanje riječi djece nije uticalo to da li je priču čitao učitelj – poznati čitalac – ili istraživač kojeg dijete nije poznavalo. Ipak stoji da čitanjem odrasli i djeca učvršćuju veze, što je takođe jako važno.

Godine djeteta: Autori analize kažu da ih je ovo otkriće iznenadilo. Tim je otkrio da, uprkos konvencionalnoj mudrosti da starija djeca bolje usvajaju riječi od mlađe djece, izgleda da ne postoji veza između uzrasta i razumijevanja riječi. 

Presrećni smo što se još jednom pokazalo da ono što vaspitači, učitelji, nastavnici i roditelji odavno znaju potvrdilo i u naučnim krugovima i još jednom vas ohrabrujemo da sa čitanjem počnete od što ranijeg uzrasta i nastavite da djeci čitate čak i nakon što nauče slova.  

Analiza je dio serijala posvećenog značaju čitanja koje je finansijski podržale Fondacija

Bernard van Leer 

Aleksandra Vujisić

Izvor: https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fdev0000512