08 Mar Emocije i detektiv – već zvuči kao dobra zabava
„Emociometar Inspektora Kroka“ više je od knjige – ona je udžbenik, priručnik, sredstvo za zabavu, sjajan način za podsticanje kreativnosti i još mnogo toga. Autorka knjige je psihološkinja Sussana Isern, koja nam kroz avanture glavnog junaka pomaže da prepoznamo emocije i razumijemo ih. Knjigu je izdala hrvatska „Planetopija“, a namijenjena je djeci od 4 do 10 godina.
Detektivski put inspektora Kroka vodi nas kroz Šumograd gdje se rješavaju misteriozni slučajevi, a u razumijevanju svakog slučaja i Kroku i nama pomažu Emiji – simpatično ilustrovani likovi koji predstavljaju 10 emocija: radost, tugu, ljutnju, strah, zavist, ljubomoru, iznenađenje, sram, gađenje i ljubav. Emiji čine jako važan dio ove knjige, jer ono što se djeci može učiniti apstraktno čine koknretnim, opipljivim i lako prepoznatljivim. Emiji uče djecu onome što nekad i mi odrasli lako smetnemo s uma: kada se emocije pravilno razmjenjuju, sve je u savršenom redu, pa nam opisuju i kako da se nosimo s obrazima kad se zarumene, stomačićima kad nas zabole ili suzama kada krenu. Važno je zato da roditelji prilikom čitanja knjige pomognu djetetu da uspješno prepozna emocije: tako će nakon nekog vremena dijete samo prepoznati da je taj čudan osjećaj u stomačiću prije neke nepoznate situacije vezan za strah i naučiće da se nosi s emocijom.
Ali, autorka se tu ne zaustavlja – Krok i Emiji nijesu jedini koji djeci pomažu u prepoznavanju emocija i njihovom proživljavanju: tu je i jedinstveni izum koji se koristi u rješavanju stvarnih i zamišljenih slučajeva: Emociometar! Njegova glavna namjena je da identifikuje i izmjeri jačinu emocije, pa je recimo meni lično nakon čitanja ove knjige s mojom djecom bilo zanimljivo da ih usred protestvovanja zbog odlaska u krevet upitam: Koja je sad ovo emocija? Obije bi uglas odgovorile „Ljutnja!“ i trčale ka biblioteci da dohvate Emociometar i prstićima pokažu koje je jačina ljutnja. JLjutnja bi tada automatski postala manje strašna i nešto čemu ćemo se svi nasmijati, a to je ujedno još jedna stvar u čemu nam ovo sjajno izdanje pomaže: da shvatimo da djeca imaju drugačiju perspektivu od odraslih u gotovo svemu, pa i shvatanju emocija i učinimo da ih na svoj način shvate i prihvate.
Ovo nas je podstaklo da smislimo i porodičnu kreativnu igru u kojoj smo se prisjećali raznih situacija u kojima smo morali da se nosimo s emocijama prije nego smo upoznali Inspektora Kroka i počeli smo da od njih smišljamo naše „slučajeve“.
Na kraju, moram reći da često budem skeptična kada na knjizi pročitam da je za grupu 4-10 godina, prosto zato što dijete od 4 i dijete od 10 godina imaju različita shvatanja svijeta – ali, ova knjiga je bez sumnje i to prevazišla. Zanimljiva je i odraslima, a kamoli ciljnoj grupi i ne preostaje mi ništa drugo sem da je – preporučim; na skali od jedne do pet čigri zaslužila je najveću ocjenu! 😉