18 Sep Da li odrasli treba da čitaju dječije knjige?
Da li uživate u čitanju dječijih knjiga ili kada čitate djeci to činite mehanički i ne vidite da možete imati koristi od literature za najmlađe?
U svom eseju “Zašto bi trebalo da čitate dječije knjige, iako ste odrasli i mudri” Katherine Rundell se bavi ovom zanimljivom temom. Polazna teza je jasna i poznata – sama autorka navodi da je u književnim krugovima, ali i svakodnevnom životu često gledaju drugačije kada kaže da piše za djecu. Dječiji pisci se tako pridružuju ratu žanrova koji već vode autori trilera, djela naučne fantastike ili književnosti za mlade.
Brojni argumenti koji se koriste u dokazivanju da ovi žanrovi nijesu vrijedni zaista su besmisleni, a posebno imajući u vidu da i u nekim drugim postoje djela koja nemaju književnu vrijednost.
S druge strane, argumenti koje navodi Rundell su mnogo zanimljiviji: ona tvrdi da postoji nešto specifično u dječijoj književnosti što može otvoriti nove perspektive odraslima. Kako sama autorka kaže: „dječija književnost nam pomaže da pronađemo stvari za koje nijesmo znali ni da smo ih izgubili“, vraćajući nas u vrijeme kada smo svakog dana otkrivali nešto novo, „kada je svijet izgledao kolosalno“, a mašta potpuno drugačije radila. Takođe postoji nešto poučno u knjigama koje su namijenjene grupi koja nema „političku i ekonomsku moć“. U današnje vrijeme, prepoznavanje uticaja koji dječije knjige imaju i koliko podsticajne mogu biti veoma je značajno.
Rundell tvrdi da su najbolje dječije knjige zamišljene na dva načina – jedan po kome se prate tradicionalna očekivanja od radnje koji mladi čitaoci imaju i drugi koji reflektuje svijest (odraslog) autora i donosi nešto mračnije: „priznanja straha, ljubavi, neuspjeha”. To nas podsjeća na riječi pjesnika Wystan Hugh Auden-a da: “postoje dobre knjige koje su samo za odrasle, jer se njihovo razumijevanje oslanja na iskustva odraslih, ali nema dobrih knjiga koje su namijenjene samo djeci.”
Naši prijedlozi za čitanje danas izgledaju ovako i ograničićemo se na 10 knjiga u kojima podjednako mogu uživati i djeca i odrasli:
Serijal knjiga o Hari Poteru – J.K.Rowling
Knjiga o džungli – R. Kipling
Gospodar prstenova – R.R. Tolkin
Mali princ – A. de Saint-Exupéry
Trilogija o puhu Đorđu – Ž. Vučinić
Knjige za laku noć za male buntovnice – grupa autora
Zov divljine – J. London
Kroz pustinju i prašumu – H. Sjenkjevič
Dnevnik Ane Frank – Ana Frank
Ježeva kućica – B. Ćopić
Kako bi danas izgledala vaša lista? 😊
Izvor:
Tekst prevela i doradila: Aleksandra Vujisić