27 Aug “Atlas istorije” – putovanje kroz prostor i vrijeme baš kako djeca vole
Mnogo smo se obradovali kada smo vidjeli da je do nas stigao prevod knjige “Atlas istorije” autora Tijago de Moraisa! Uživali smo u njegovom “Atlasu mitova” i pretpostavili da će nam se podjednako svidjeti i ova knjiga – i nijesmo se prevarili.
Tijago de Morais je više od dvadeset godina radio kao umjetnički direktor i ilustrator, a za svoj rad je osvojio i brojne nagrade. Prva knjiga koju je napisao zajedno sa suprugom Anom izdata je 2015. godine, ali ona nažalost kod nas nije prevedena. Nakon toga uslijedio je “Atlas mitova” koji se kod nas mogao naći u izdanju “Vulkančića”, a ova izdavačka kuća sada nas je obradovala i “Atlasom istorije”.
Ono što moramo odmah naglasiti jeste da je “Atlas istorije” knjiga prilagođena djeci i dopunjena brojnim duhovitim naslovima poglavlja, opaskama i šalama na račun autentičnih zbivanja (isto važi i za “Atlas mitova”), kao i sjajnim ilustracijama koje potpisuje sam autor. Ipak, da bi djeca sve razumjela na pravi način, a naročito imajući u vidu da uzrast kojem je knjiga namijenjena još uvijek nije u školi izučavao istoriju – poželjno je da je djeci čitaju odrasli i povremeno ponude objašnjenja.
U knjizi je predstavljano 15 civilizacija – njihovi vladari, vojskovođe, heroji i zlikovci, kao i odlično urađene mape i ilustracije na kojima je predstavljen napredak univerzalnih pojava i stvari kroz istoriju. Na jednoj takvoj autor nam objašnjava kako se putovanje mijenjalo kroz istoriju – počev od pješačenja, preko jahanja, putovanja brodom, vozom, automobilom, avionom pa sve do upotrebe svemirskih raketa.
Atlas razbija i neke istorijske predrasude. Iako npr. ratnike iz bronzanog doba zamišljamo kao “ljude sa sjekirom”, u knjizi nalazimo podatak da grobovi iz bronzanog doba sadrže brojne predmete za njegu poput česljeva za kosu, ogledala, makaza, pinceta.
Naslovi poglavlja i duhovite opaske mališanima pomažu da zapamte važne istorijske fakte, pa ćemo tako saznati “nužno o nužnicima” iz doba starog Rima, naučiti da su carevi dinastije Tang “znali kako se pravi dobra žurka” i potvrditi da je savremeni svijet promijenjen pojavom interneta i “gomile lajkova”.
“Atlas istorije” vrijedi imati u kućnoj biblioteci, a mi ćemo je koristiti i na našim radionicama, baš kao i stariju sestru “Atlas mitova” od istog autora. Djeci se dopadaju specifičnosti koje svaka od civilizacija ima, počev od Grka, Rimljana, Egipćana, a često su i iznenađeni kada saznaju kako su pojedina otkrića nastajala i odakle potiču.
Aleksandra Vujisić