Vodič za čitanje u ranom uzrastu

Vodič za čitanje u ranom uzrastu

 

Stručnjaci za razvoj često ističu da čitanje treba započeti mnogo prije djetetovog prvog rođendana. Emotivna veza koja se stvara prilikom čitanja za djecu je od neprocjenjive vrijednosti – dok im čitate djeca imaju vašu punu pažnju i to je ono što im se izuzetno dopada. 

Čitanje bebama je sjajan način da se upoznaju sa zvucima i ritmom govora, što je od presudnog značaja za jezički razvoj. 

U nedavno sprovedenoj studiji Medicinskog fakulteta Rhode Island, djeca uzrasta 18 mjeseci – 2 godine kojima su roditelji čitali duže od godinu dana mogli su da razumiju i koriste više riječi od djece kojima se nije čitalo. Dugoročan uticaj čitanja je teško pratiti, ali sigurno je da ova navika podstiče govorni razvoj i pozitivno utiče na mentalne procese. 

Kako odabrati knjigu adekvatno uzrastu djeteta?

0-6 mjeseci

Kako se bebin vid razvija, na samom početku izaberite knjige bez ili sa vrlo malo teksta i velikim, kontrastnim slikama. Interaktivne knjige sa lutkicama, ogledalima i ostalim dodacima dobar su izbor. Bebama u ovom uzrastu možete čitati i časopise i knjige za odrasle – do 6. mjeseca akcenat nije na razumijevanju sadržaja, već na tonu i bliskosti koju čitanje stvara.

7-12 mjeseci

Stručnjaci kažu da djeca počinju da razumiju neke od riječi koje im se čitaju već nakon 6. mjeseca. Najznačajnije su im svakako riječi iz svakodnevnog života (mama, tata, hrana, kuco, maca). Za ovaj uzrast pogodne su knjige o jednom predmetu ili osobi – kada beba čuje da imenujete nešto što joj je već poznato, to jača njen vokabular i pomaže joj da shvati da ilustracija predstavlja stvarni predmet ili osobu. Slobodno pokazujte slike za koje beba pokaže interesovanje, koristite mimiku i intonaciju prilikom čitanja. Dopustite bebi da “guguće” i priča na svom jeziku dok joj čitate, jer ova vrsta interakcije djeci pomaže da shvate da moraju čekati red, kao i da se fokusiraju na istu stvar na koju je druga osoba fokusirana.

Budući da djeca ovog uzrasta ne umiju da budu pažljiva prema stvarima kojima se igraju, dobro je odabrati knjige od čvršćeg kartona, tkanine ili plastike. 

13-18 mjeseci: 

U ovom uzrastu već možete uvoditi knjige s kraćim tekstovima. Što više “glumite” dok čitate bebi to bolje. Na primjer, ukoliko čitate knjigu o životinjama, slobodno oponašajte životinjske zvuke. Djeci je ovo zabavno i dobar je način da ih uključite, jer će i oni ubrzo početi da oponašaju iste zvuke. Slobodno ih ohrabrite postavljanjem jednostavnih pitanja poput: “Šta kaže pas?” ili “Pokaži gdje je tvoj nos”. U prosjeku, djeca starosti 15-18 mjeseci odgovaraju kratko na pitanja, pa ih možete pitati šta je na slici i ukoliko odgovore možete nastaviti razgovor jednostavnom konstatacijom, npr.:

⁃Šta je ovo?

⁃Auto.

⁃Da, auto. To je veliki zeleni automobil.

19-24 mjeseca 

Mnoga djeca ovog uzrasta gledaju na čitanje kao umirujuću i prijatnu aktivnost, ukoliko je već uspostavljena rutina. Često će tražiti da im se ista knjiga čita iznova i iznova – i neće vam dozvoliti da previše mijenjate tekst koji čitate. Iako ne pretjerano zabavno za roditelje, ovo ponavljanje ima prednosti: ono pomaže djeci da razumiju i zapamte nove riječi. 

Izvor: https://www.parents.com/baby/development/intellectual/age-by-age-guide-to-reading-to-your-baby/